Раді вітати Вас Гість | RSS

Бібліотека Прилуцької ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 імені Святителя Іоасафа Бєлгородського

Шановні користувачі сайту! Пропонуємо вашій увазі нову послугу бібліотеки «Віртуальна довідка». Ви можете надіслати свій запит на електронну адресу біблиотеки. Відповідь надійде на ваш Email, або ви отримаєте її у бібліотеці наступного дня.
 
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Іоасаф Бєлгородський

Славний рід Горленків
03.09.2013, 23:39

Козацький рід Горленків був колись добре знаний не тільки в Україні, а й в Росії, Швеції, Поль­щі, Туреччині. Його за­сновник, прилуцький пол­ковник Лазар Горленко— один з найвідоміших коза­цьких ватажків другої по­ловини XVII століття. За 30 років козаки Прилуць­кого полку п'ять разів обирали його своїм пол­ковником і то в найтяжчі для Гетьманщини часи. Його ім'я було настільки відомим, що в офіційних документах України і Ро­сії того часу не завжди згадували його прізвище, а просто писали — полковник прилуцький Лазар і всі знали, що мова йде саме про нього, про Горленка.

Не менш знаменитим у свій час був і син Лазаря — Дмитро, теж полковник прилуцький, одноду­мець і сподвижник гетьма­на Івана Мазепи. Дмитро 17 років правив полком, а після смерті Мазепи вважався серед старшининим із перших претен­дентів на гетьманську бу­лаву.

Знали й шанували в Гетьманщині й онука Ла­заря, сина Дмитра — Андрія. Він першим з Горленків отримав найвищу на той час освіту у Києво-Мотилянській колегії. Ро­зумний, добре освічений: хоробрий козак швидко зробив собі кар'єру в ко­зацькому війську, дослу­жившись у 1709 році до бунчукового товариша. Тоді ж, після поразки коро­ля Карла у Полтавській битві, він, разом з бать­ком і тестем Данилом Апостолом пішов з гетьманом Мазепою за кордон. Потім московське заслання і знову служба у війську. У 1725 році його призначили наказним геть­маном над козаками у Гілянському поході. Андрій Дмитрович володів знач­ними маєтностями в Мир­городському й Лубенсько­му полках. На Прилуччині йому належали село Хаєнки, хутори Верниго- рівщина й Стасівщина, мав грунти в Подищі, Жу­равці, Переволочній, По­лонках. Був одружений на доньці миргородського пол­ ковника, а згодом гетьма­на Апостола Марії Дани­лівні, яка народила йому п’ятьох синів і трьох до­чок. Жив у старовинній батьківській садибі Чернявщині (Лапинцях) під Прилуками, де й помер у 1756 році.

У козацькому війську служили й сини Андрія Дмитровича. Григорій до­служився до бунчукового товариша, а старший Ан­дрій більше тридцяти років командував Полтавським полком. Відомою і поважною особою був також і Михайло Андрійо­вич — ігумен Максаківського монастиря на Чер­нігівщині у 1749—1754 роках, а потім архіман­дрит знаменитого Києво-Братського Богоявленського монастиря, при якому ще на початку XVІІ століття була заснована Братська школа, що зго­дом переросла у Києво Могилянську академію.

Але найбільше просла­вив рід Горленків най­старший син Андрія Дми­тровича, онук полковника Дмитра і гетьмана Дани­ла Апостола, правнук полковника Лазаря — Яким

Категорія: Іоасаф Бєлгородський | Додав: Администратор
Переглядів: 538 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Контакти

Наша адреса:
м. Прилуки вул. Шмідта, 36

Телефон:
(04637)7-40-00

Електронна пошта:
biblio0013@mail.ru

Графік роботи

Працює 8.00 - 17.00
Прийом читачів 9.00 - 16.00
Перерва 12.00 - 13.00
Вихідні субота, неділя
Останній день місяця - санітарний


Snickers © 2011-2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz