Раді вітати Вас Гість | RSS

Бібліотека Прилуцької ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 імені Святителя Іоасафа Бєлгородського

Шановні користувачі сайту! Пропонуємо вашій увазі нову послугу бібліотеки «Віртуальна довідка». Ви можете надіслати свій запит на електронну адресу біблиотеки. Відповідь надійде на ваш Email, або ви отримаєте її у бібліотеці наступного дня.
 
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Іоасаф Бєлгородський

Яким - послушник Межигірського монастиря
03.09.2013, 23:39

У 1713 році Марія Да­нилівна відвезла свого старшенького на навчання до Києво-Могилянської академії, У той час пов­ний курс навчання в ака­демії студенти проходили за 12 років. Підготовка була дуже грунтовна, про що свідчать предмети, які викладалися тоді в акаде­мії. Окрім слов’яно-руської мови, тобто тогочас­ної української літературної, вивчали ще церковно­слов’янську, польську, ла­тинську, грецьку, давньо­єврейську, німецьку і французьку мови, історію, географію, математику, астрономію, катехизис, поетику, риторику і діа­лектику, філософію і бого­слов’я. Двері академії бу­ли широко відчинені для всіх без винятку, але вчи­тися могли далеко не всі. Таке навантаження могли витримати найбільш обда­ровані діти.

Навчався Яким успіш­но й з великим бажанням. Його вчителем був ректор академії, один із найвидатніших діячів ук­раїнської культури XVIII століття Феофан Прокопович, що згодом був викли­каний царем Петром до Петербурга і фактично очолив російську православну церкву. Притулком для Якима, під час його навчання в академії була келія його дядька Пахома в лаврі. Саме там він почував себе якнайкраще, оточений увагою і любов'ю. З дядьком він часто-густо відвідував пе­чери лаврських святих, споглядав подвижницьке життя монахів, молився у величному Успенському соборі. Все це справляло ве­лике враження на юну ду­шу студента.

У 1715 році повернувся з заслання батько, а на його місце відправили діда Дмитра, що тільки-но повернувся з еміграції. Яким частенько став навідуватися до батьківського дому в Чернявщині. Андрій Дмитрович знову почав набирати силу і вагу в Гетьманщині, недаремно у 1725 році саме його призначили командувати українськими козака­ми, яких відправляли у далекий похід до Ірану. Приїжджаючи до рідних Яким спостерігав, як гостинні батьки приймали у себе численну свою рідню, сусідів і знайомих. Тоді самітнє життя чернявських хуторян змінювалося на очах і величезний, ста­ровинний, горленківський будинок з безліччю кімнат ледве вміщував у своїх стінах гостей. Ошатні гайдуки на срібних тацях розносили гостям вишукані наїдки й напитки. І ма­буть незвично було бачитіи серед хмільного гаму й веселощів, одинокого юнака, що сидів осторонь і зачудовано дивився на людей, які його оточува­ли. Йому все це стало чу­жим назавжди. І ніхто, навіть мати і батько не знали, що Яким потай від рідних став послушником Києво-Межигірського мо­настиря. Це сталося у 1723 році, коли йому виповнилося 18 літ. Довго потім у наших краях роз­повідали, що Яким, відві­дуючи батьків, нерідко на відувався у сусіднє село Замістя, де на схилі ви­сокого лівого берега Удаю притулилася старовинна кам'яна капличка, яка збереглася може ще й з домонгольських часів. Це було його улюблене місце. У цій капличці самітній юнак подовгу молився, благаючи Бога зглянутись над многостраждальною Україною, над її колись вільним козацьким наро­дом, над рідними, які ги­нуть в неволі на чужині. Старі діди розповідали навіть, що капличку від­будував сам Яким, своїми руками. Ще й на початку XX століття у старому са­ду поміщиці Закревської в Заімісті показували купу каміння на місці каплич­ки.

У цей час молодий монах випробуючи й гартуючи свою волю, вів надзвичайно скромний, аскетичний спосіб життя. Більше року він зовсім не вживав вареної страви й задовольнявся лише сирими овочами і фруктами. 27 жовтня 1725 року у печері Межигірського Спаського монастиря Ігумен постриг його в монахи, а ще через два роки в Києво-Братському монастирі відбувся обряд прийняття схими — Яким Горленко повністю відрікся від світського життя й одержав нове ім’я Іоасаф. Це сталося на свято Введення Пресвятої Богородиці у 1727 році.

 

Категорія: Іоасаф Бєлгородський | Додав: Администратор
Переглядів: 631 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Контакти

Наша адреса:
м. Прилуки вул. Шмідта, 36

Телефон:
(04637)7-40-00

Електронна пошта:
biblio0013@mail.ru

Графік роботи

Працює 8.00 - 17.00
Прийом читачів 9.00 - 16.00
Перерва 12.00 - 13.00
Вихідні субота, неділя
Останній день місяця - санітарний


Snickers © 2011-2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz