Раді вітати Вас Гість | RSS

Бібліотека Прилуцької ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 імені Святителя Іоасафа Бєлгородського

Шановні користувачі сайту! Пропонуємо вашій увазі нову послугу бібліотеки «Віртуальна довідка». Ви можете надіслати свій запит на електронну адресу біблиотеки. Відповідь надійде на ваш Email, або ви отримаєте її у бібліотеці наступного дня.
 
Меню сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Іоасаф Бєлгородський

Дитинство Якима
03.09.2013, 23:39

Відомим він став не тільки в Україні, але й в усій Російській імпе­рії, в усьому християнському світі. Це була лю­дина великого розуму й великої культури. Визначний церковний діяч, про­світитель, талановитий пи­сьменник, педагог, неперевершений оратор.

Народився Яким Андрійович Горленко 8 вересня 1705 року в Прилуках. Їх предківський маєток знаходився на березі Удаю, між сучасним передмістям Лапинцями і селом За­містям і звався хутором Чернявщиною. Тоді, майже три століття тому, тут на піщаних удайських бе­регах, понад самою рікою тягнулись до обрію густі соснові ліси. На проти­лежному правому березі ріки, на високому валу, серед пишної зелені висо­чіли, здіймаючи в небо зо­лоті хрести старовинні прилуцькі храми й дзвіни­ці, біліли ощатні будиноч­ки міщан і козаків, селянські хатки, де-не-де острів­цями виднілися затишні старшинські садиби Гала­ганів, Маркевичів, Горленків, Скоропадських.

Жили Горленки великою дружною родиною. Батько був людиною висо­коосвіченою й релігійною, виховував дітей на слав­них традиціях козацького роду, учив їх над усе любити свою рідну Україну. Мріяв усіх синів бачити захисниками своєї вітчиз­ни. Дитинство Якима у рідному домі проходило у тяжкі для Горленків ча­си. Йшла затяжна, ви­снажлива Північна війна Росії з Швецією, в яку були втягнуті й українські козаки. У цій війні брали безпосередню участь най­ближчі родичі Якима: батько Андрій Дмитрович бунчуковий товариш, дід Дмитро Лазарович пол­ковник прилуцький і дру­гий дід Данило Павлович Апостол полковник мирго­родський. Всі вони були однодумцями гетьмана Мазепи і всі пішли за ним проти тиранії царя Петра, проти московської неволі. У 1708—1709 роках за царським указом у Гор­ленків було відібрано усі їхні маєтки й володіння, а їх самих відправили у заслання «на Москву» Дід Дмитро мучився у неволі довгі 16 років з І 715 до 1731 року, та ще й пе­ред тим майже 8 років був відірваний від рідних, нидіючи за кордоном в еміграції. Батька теж сім років тримали в Москов­щині з 1709 до 1715 ро­ку. Вихованням дітей у цей час займалися бабка Якима Марія Захарівна, племінниця нещасного гетьмана Івана Самойловича. померлого ще в 1690 році на засланні в Сибіру, і мати Марія Данилівна, донька гетьмана Апостола.

Святинею для Горлен­ків був Густинський Свя­то-Троїцький монастир, що знаходився за кілька верст від Чернявщини і коли в ньому дзвонили в усі дзвони — їх добре було чутно у їхньому домі. Са­ме там, під головною Тро­їцькою церквою був з ве­ликими почестями похова­ний їх родоначальник ста­рий полковник Лазар. Са­ме там полковник Дмитро Лазарович за свої кошти побудував муровані надбрамні церкви Петра й Павла зі сходу і Микола­ївську з заходу, а також обвів увесь монастир міц­ними фортечними мурами.

Яким був дитиною ти­хою, привітною, скромною, дуже вразливою. Його ра­но навчили грамоті й при­вчили шукати втіху й роз­раду в книгах, яких було немало у високоосвіченого батька і в молитвах Богу. Якима зовсім не приваб­лювали бойова слава і по­двиги його предків, слав­них козацьких ватажків, якими він безмежно пи­шався, але зовсім не хо­тів наслідувати, йому був уготований інший шлях, інша доля. Ще зовсім у юному віці зразками для наслідування були для нього родичі, які все своє життя присвятили служін­ню церкві. Це й рідний дядько Пахом Дмитрович — ієромонах Києво-Пе­черської лаври і рідна тітка Настя — монашка .Ладанського Покровського монастиря на Прилуччині.

У горленнівському про­сторому домі завжди зна­ходили притулок і захист богомольці, які йшли з далеких земель на прощу до Києво-Печерської лав­ри й заходили помолитися до Густинського чи Ладанського монастиря. Роз­повіді благочестивих ман­дрівників мали неабиякий вплив на ніжну вразливу душу юного Якима, який ще в дитинстві зазнав ду­шевних страждань. У чотирьохрічному віці він за­лишився без найголовні­шої опори в житті — без батька, який так само млів душею в чужині, на довгі роки відірваний від родини, від коханої дру­жини, від синочка-первістка.

 

Категорія: Іоасаф Бєлгородський | Додав: Администратор
Переглядів: 660 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Контакти

Наша адреса:
м. Прилуки вул. Шмідта, 36

Телефон:
(04637)7-40-00

Електронна пошта:
biblio0013@mail.ru

Графік роботи

Працює 8.00 - 17.00
Прийом читачів 9.00 - 16.00
Перерва 12.00 - 13.00
Вихідні субота, неділя
Останній день місяця - санітарний


Snickers © 2011-2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz